Noční labuť

28.07.2018

Meč u pasu, ale válečník to není. Krev v žilách, srdce bušící, ale smrtelník to není. Kožený korzet, krajky sametové, ale kurtizána to není, jasný pane. 

Fotila: katy
Fotila: katy
Fotila: katy
Fotila: katy

Název: Noční labuť

Autor: Zuzana Hartmanová

Žánr: Povídky, Literatura česká, Fantasy

Vydáno: 2017, Gorgona 

1. vydání originálu: 2017
Počet stran: 272
Ilustrace/foto: Jitka Šenkeříková
Autor obálky: Dominik Broniek
Vazba knihy: měkká / brožovaná 

O knize: 

Je to Nix. Podivný kříženec nekromanta a licha, nezodpovědný spratek a cynická holka, s níž se osud nemazlil. Společnost jí většinu času dělá nabušený minotaur, se kterým byste se nechtěli pustit do křížku. Jenže ve světě dvou magických frakcí je Nix štvancem, který si musí vydobýt místo na slunci a překonat nejen své nepřátele, ale především sama sebe. 

Fotila: katy
Fotila: katy

Narodit se s vlohami k černé magii není nic příjemného. Být zavražděn v sedmnácti letech ještě méně. Nix se stalo obojí, a přesto žije. Jak je to možné? Inu, řekněme si na rovinu, že s tou holkou není něco v pořádku.
Čistě teoreticky by už měla být po smrti, jenže konflikt dvou typů magie ji drží při životě. To neunikne pozornosti jak Řádu bílých čarodějů, tak černokněžnickému Konkláve. A protože ti první by tuto hříčku přírody nejraději sprovodili ze světa, nezbývá Nix než hledat ochranu u druhých. Ale budou o ni černokněžníci stát? A co za to? Inu, zadarmo ani havran nehrabe...
Povídkový román z Accadu - temného magického světa debutující české spisovatelky a recenzentky Zuzany Hartmanové.

Hodnocení:

Katy:

Lidičky tohle si prostě chcete přečíst! Na knížku jsem narazila v knihovně a kvůli krásné obálce jsem si ji hned vyžádala k narozeninám. Opět je z těch co jsem četla již před nějakou dobou, ale líbila se mi a chci proto abyste o ní věděli i vy. Moje pocity z knihy nejsou úplně že byla skvělá, ale neměla k tomu daleko. ten pocit mi zkazilo to, že autorka absolutně nevysvětlila (nebo vysvětlila, ale nedostatečně) co je vlastně Nix zač. Vím, že co je nekromant nebo kostěj si můžu najít na Wikipedii, ale nejsou to ty nejznáměji se vyskytované nadpřirozené bytosti tak autorka alespoň trochu mohla vysvětlit co jsou zač, abych hned všechno negooglila. Proto jsem taky některé stránky musela číst víckrát protože, ani ze složitých článků na internetu jsem nepochopila co přesně jsou zač a když byla o něčem takovém řeč musela jsem si to víckrát přečíst a pak tu informaci dohledávat abych to pochopila. Dost mi to na tom vadilo, ale věřím, že spoustě z vás připadám jako s prominutím idiot protože to co je to kostěj ví každý, ne? Každopádně kniha byla čtivá a když vynechám ty věci jako kostějové nebo nekromacie a Nix beru jako obyčejnou čarodějku tak knížka byla opravdu skoro skvělá, ale do prkýnka co měl znamenat ten konec?! Ten příběh mi prostě přišel neukončený tak trochu otevřený, prostě to na mě působí nedokončeně, ale ať hledám, jak hledám nemůžu se dopátrat plánů na druhý díl. jsou to sice jen povídky co tvoří stručné shrnutí pár let života tajemné Nix, ale přesto ten příběh mohla nějak ukončit, ne?  s tímhle se prostě nedokážu smířit a dost mě to deptá. Vykreslila jsem vám tady ty špatné vlastnosti knížky a přesto říkám, že je skvělá, proč asi? hned vám to vysvětlím. Jméno hlavní hrdinky Nixaren, zamilovala jsem se do něj hned jak jsem si ho poprvé přečetla, první věc. Druhá je, že jsem knížku kvůli tomu jak to bylo furt napínavé v podstatě nedala z ruky. Třetí je obálka. No mi řekněte, že není nádherná a poslední věc je celkový doje po čtení příběhu, prostě z knížky jako z celku mám dojem, že by zasloužila deset z deseti, ale bohužel jsem po uvážení všech pro a proti musela dát 8,5/10* i když jsem ještě teď na vážkách jestli to nepřepsat na 9/10*, lidičky doporučuju. Všem, kdo má rád určitý způsob fantasi a nepotřebuje v knížce žádnou velkou romantiku, přečtěte si to, stojí to za to. Vaše Katy